Starka vinster för Åhus Tennisklubb i Kristianstad

2017-03-12 21:35
Glad vinnare i Herrsingel Motion
Glad vinnare i Herrsingel Motion
PMA Open pågår inne i stan. Vi har glädjande nog ett helt gäng spelare med i många klasser som gör att Åhus sätter avtryck i resultattavlan. 

Grattis till Adam Ernberg som vann klass PS17 och till Valter Larsson som lyckades slå klubbkompisen Alfred Barnestam Olsson i finalen i klass PS12-A. Andra finfina insatser av kämpande Åhushjältar var Thilda Danielsson som fick ge sig mot Åhusbekantingen Emma Lindh, Nicklas Johnsson, Elian Skogsgårdh, Marius Gyllerup, William Eklund och Eric Eklund. 

För ovanlighetens skull kunde också två veteraner från Åhus hävda sig i herrsingel. Martin Larsson kunde pressa Christian Skogsgårdh i herrsingeln, men fick tyvärr ge sig. I skrivande stund spelar Christian semifinal. 

I herrsingel motionsklass lyckades er tillgivne skribent Fredrik Rönnberg ta hem turneringssegern. Efter 47 års enträget tränande var första turneringssegern ett faktum. Jag kan rapportera att ingen har varit gladare att få en stor fet pokal hem till Åhus, en känsla som är svår att beskriva. Yippie! 

Nu laddar vi om för att göra vår egen hemmaturnering till en riktig tennisfest. Se till att planera in ett eller flera besök till vår tennishall kommande helg. Matcher kommer att spelas från torsdag eftermiddag den 16:e mars. 

Välkomna att heja på våra hemmaspelare och att fika i vårt café! 

Nyhetsarkiv

EY
2Printit
Sparbanken
Pär Schmidts Optik
Fastighetsbyrån
C4 Energi
Länsförsäkringar
IP System AB
Bröderna Persson Byggnads AB
Dahlkvists Fastighetsförvaltning
Waypoint
Åhus Tryckeri
ID industrigolv
EY2PrintitSparbanken
Pär Schmidts Optik FastighetsbyrånC4 EnergiLänsförsäkringar
IP System AB Bröderna Persson Byggnads ABDahlkvists FastighetsförvaltningWaypoint
Åhus Tryckeri
ID industrigolv
Åhus Tryckeri
Malmsten